Arama Sonuçları

10 Maddede Mutlaka Tanımanız Gereken Bir Avrupa Ülkesi: Karadağ

Posted by baris susar on Mart 7, 2018
| 0

Avrupanın en genç ülkelerinden olan Karadağ, 2006 yılında yapılan referandum sonucunda Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş ve anayasasının tabiriyle “Refah, çevreye duyarlı ve demokratik bir ülke” olarak sınırlarını belirlemiştir.

Nüfusu sadece 650.000 olan bu tatlı ülkede sizi hangi güzelliklerin beklediğine bir göz atalım.

 

Turizm Potansiyeli, Çevreci Bakış Açısı ve Yükselen Ekonomi

Karadağ anayasasında belirttiği gibi oldukça çevreci. Eğer Karadağ’a kendi aracınızla giderseniz ülkenin ekolojik dengesini korumak adına 10 Euro vermeniz gerekiyor ve bu da ülkenin bu konuda ne kadar hassas olduğunu bizlere gösteriyor.

 

Ülkenin başkenti olan Podgorica’nın dilimizdeki karşılığı “tepenin altında”dır. Ülkenin en büyük şehri olmakla birlikte nüfusu 180.000 civarıdır. Karadağ’ın genel yapısının aksine Podgorica düzlük bir yerleşim merkezidir. Oldukça düzenli şehirleşmesiyle ve kartpostallık manzarasıyla oldukça sade ve huzurlu bir yaşama ev sahipliği yapmaktadır.

 

Karadağ’ın Adriyatik Denizi’ne kıyısı bulunan turistik şehirleri ise nefes kesici doğal güzellikleri ve başka bir yerde göremeyeceğiniz eşsiz manzaralarıyla kendinizi şımartmanız için ideal bölgeler.

 

Ülkenin en çok turist çeken şehri Budva, plajları ve gece hayatıyla ünlüdür. Eğer romantik bir balayı düşünüyorsanız buradaki otellere göz atmanız kesinlikle tavsiye edilecektir.

 

Ülkenin en çok ziyaret edilen ikinci şehri Kotor ise tarihi yapısını korumakla birlikte etrafı surlarla çevrilidir. Burada kendinizi Orta Çağ’da korunaklı bir kalenin içerisinde denizi seyrederken bulacaksınız.

 

Avrupanın “macera turizmi” için yükselen değeri Karadağ’dır. Ulaşımı kolay olduğu için aynı gün içerisinde rafting, dalış, rüzgar sörfü, yamaç paraşütü yapabilirsiniz.

 

Karadağ, nüfusunun ve yüz ölçümünün aksine size sunduğu mükemmel olanaklarıyla size kendinizi şanslı hissettirecek oldukça şirin bir ülke. Bir kere gördükten sonra mutlaka bir kez daha görmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 

AB üyelik sürecinde olan ve 2020’li yılların başında tam üye olarak Avrupa Birliği’ne katılacağı öngörülen bu şirin ülkede, bu beklentinin yarattığı ekonomik hareketliliğe paralel olarak birçok yabancı yatırımcı şirket açmakta ve gayrimenkul yatırımları yapmaktadır.

Karadağ programı hakkında tüm detayları Karadağ (Montenegro) Programı sayfamızda bulabilirsiniz.