Arama Sonuçları

İngiltere Yatırımcı Vizesi İle İngiltere’de Yaşam: Sizi Nasıl Bir Hayat Bekliyor?

Dünyanın finans merkezi İngiltere’nin, oturum izni ve vatandaşlık almayı düşünen yatırımcılara kapılarını açtığını biliyor muydunuz? İngiliz şirketlerine ya da hazine bonosuna belli bir miktarda yatırım yaptığınız ve İngiltere’nin bu konuda uyguladığı prosedürleri yerine getirdiğiniz taktirde, İngiliz vatandaşlığı artık rüya değil.

İngiltere’de oturum izni almanın ve vatandaşlık hakkı elde etmenin şartları nelerdir, İngiltere yatırımcı vizesi ile sizi neler bekliyor araştırdık.

Dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahip olabilirsiniz

İngiltere vatandaşları, 156 ülkeye vize almadan seyahat edebilme özgürlüğüne sahip. İngiliz vatandaşı olmanın en büyük avantajlarından birisi, dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahip olmak… Vatandaşlık aldığınız taktirde, yurt içinden ya da o an bulunduğunuz ülkeden çevrimiçi başvuru yaparak, pasaportunuzu talep edebilirsiniz.

Dünyanın küresel finans merkezinde yer alın

İngiltere, birçok global şirketin de yönetim merkezi. Sadece 2.2 milyon kişinin finans sektöründe çalıştığı İngiltere, her sene yapılan Global Finans Merkezleri araştırmasında senelerdir ilk sırada. 300’den fazla dilin konuşulduğu Londra, yatırım dünyası alanında global bir merkez ve New York, Tokyo, Hong-Kong ve Zürih gibi şehirlerin önünde.

Göçmenlere saygılı, sosyal ve kozmopolit bir yapı

İngiltere, geçmişte ‘güneş batmayan imparatorluk’ olarak anılan Britanya İmparatorluğu’nun mirasını taşıyan bir ülke olarak Hindistan, Avustralya, Kanada, Güney Afrika gibi ülkeler ile yakın ilişki içindedir. Sosyal yapısı da bu anlamda kozmopolittir. Sakin bir yaşantının olduğu İngiltere’de insanlar güvenlik güçlerine karşı saygılı oldukları için, polisler yanlarında silah dahi taşımamaktadır.

Bir Türk olarak İngiltere’de yaşamak

Başta Londra olmak üzere, İngiltere’nin birçok şehrinde Türkler yoğun olarak yaşamaktadır. Bu yüzden sosyal ve kültürel anlamda bir problem yaşamanızın söz konusu olmadığı gibi, örnek vermek gerekirse Türk yemek kültürüne dair aradığınız her şeyi bulabileceğiniz bir yaşamın sizi beklediğini söyleyebiliriz.

İngiltere’de eğitim

İngiltere’nin sunduğu en büyük avantajlardan birisi de, barındırdığı çok güçlü eğitim sistemi. İngiltere’de oturum izni ve vatandaşlık, aynı zamanda çocuklarınızın İngiltere’nin gelişmiş eğitim sistemi içinde kendilerini geliştirebilmelerine de olanak tanıyor.

Asırlardan bu yana ayakta olan ve dünyaca ünlü birçok üniversite İngiltere’de yer alıyor. Dünyanın en iyi 10 üniversitesi içinde Oxford, Cambridge ve Londra Üniversitesi Akademisi ile üç kurumla yer alan İngiltere, birçok bilim insanı ve alanında saygın profesyonellerin yetiştiği, bir eğitim coğrafyası.

10-16 yaşları arasındaki öğrenciler, zorunlu eğitim kapsamında GCSE (General Certificate of Secondary Education) sertifikası alır, bu sertifika Türkiye’de eğitimi ile eştir. Ek olarak, köklü devlet okullarında eğitim oldukça iyi düzeydedir, zorunlu eğitim alan öğrencilerin %95’ine yakını devlet okullarına gitmektedir.

İngiltere’de gayrimenkul yatırımları

Gelelim işin yatırımsal boyutlarına. İngiltere, gayrimenkul yatırımı konusunda en çok tercih edilen ülkelerden. Burada gayrimenkul yatırımı yapmanın artıları oldukça fazla. Stabil bir aralıkta büyüyen istikrarlı bir ekonomi, döviz bazında artışın getirdiği avantaj, ödeme kolaylıkları sunan mortgage sistemi en önemlileri arasında. Özellikle Londra’da 1+1 ve 2+1 evlere yoğun bir ilginin olduğunu söyleyebiliriz. Türkler dışında Arap ve Rus yatırımcıların gözdesi de, İngiltere’de gayrimenkul yatırımı. Bu konuda detaylı bilgi almak için Whatsapp üzerinden hemen bize ulaşabilir, bilgi alabilirsiniz.

İngiltere’nin kapısı yatırımcılara açık: İngiltere yatırımcı vizesi 🇬🇧

İngiltere’de sizi bekleyen avantajlı koşulların ardından, şimdi İngiltere’nin yatırımcılar için sunduğu teklife, ‘İngiltere yatırımcı vizesi’ne gelelim. Yatırımcı vizesi, beraberinde birçok avantaj getiriyor:

  • İngiltere’de yaşama, çalışma ve eğitim alma hakkına sahip olma
  • Yaptığınız yatırım tutarına göre İngiltere’de kalıcı yaşama hakkı,
  • İngilizce bilme zorunluluğunun program kapsamında olmaması…

Gördüğünüz üzere, dil bilme zorunluluğu dahi olmayan ve eğitim, çalışma hakkı gibi önemli olanaklar sunan bir program söz konusu. Ankara Anlaşması gibi geçmişteki diğer programlarda, çalışma hakkı söz konusu değildi, bu anlamda İngiltere yatırımcı vizesi son derece avantajlı.

İngiltere yatırımcı vizesi alma şartları nelerdir?

Vizenin şartlarına gelirsek, İngiltere’de faaliyet gösteren şirketlere veya hazine bonosuna, 2 milyon Sterlin ile 10 milyon Sterlin arasında yatırım yapmak gerekmekte. Yatırım tutarına göre sunulan oturum izni planları ise şu şekilde:

 

2 milyon Sterlin yatırımda 5 yıl sürekli oturum ve 6. yılında vatandaşlık,

5 milyon Sterlin yatırımda 3 yıl sürekli oturum ve 5. yılında vatandaşlık,

10 milyon Sterlin yatırımda 2 yıl sürekli oturum ve 5. yılında vatandaşlık süreci söz konusudur.

 

Eğer yatırım tutarı ve diğer gerekli prosedürler sağlanırsa, sadece üç ay gibi kısa bir süre içinde, İngiltere yatırımcı vizesi alarak, İngiltere’ye yerleşebilirsiniz.

Vize alma prosedürü ve tüm süreçler ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, Avrupanın birçok ülkesi için gayrimenkul yatırımı, oturum izni ve vatandaşlık süreçleri alanında uzman ekibimize ulaşabilirsiniz.

İngiltere yatırımcı vizesi ile ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtları için tıklayın.