Arama Sonuçları

Vatandaşlık Tablosu: Hangi Ülke Hangi Şartları Sunuyor?

Posted by baris susar on Nisan 11, 2018
| 0

Avrupa ve Kuzey Amerika’da yer alan bazı ülkeler, yatırımlarını kendi ülkelerinde gayrimenkul yönünde değerlendirenler için serbest dolaşım, orta vadede ise oturum izni, hatta vatandaşlık teklifi sunabiliyor. Yatırım miktarı, türü ve sunulan teklifler ile ilgili, tüm ülkelerin şartlarını, vatandaşlığa ulaşma için zorunlu ikamet süresi ve minimum yatırım miktarları gibi, faydalı olabilecek bilgileri bir vatandaşlık tablosu ile derledik.

Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinin vatandaşlık tablosu

Portekiz

Portekiz, gayrimenkul yatırımını tercih eden yabancı yatırımcılara, sürekli oturum iznini 350 bin Euro düzeyinde sunabilmekte. Portekiz’de sürekli oturum izninin ardından 6 sene vatandaşlığa ulaşma süresi söz konusudur. ABD, İngiltere ve Kanada dahil 172 ülkede dolaşım iznine erişebileceğiniz bu programın süresi yaklaşık 3 ay. Portekiz Golden Visa programı ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

Saint Kitts ve Nevis

Saint Kitts ve Nevis, gayrimenkul yatırımında ya da bağışta bulunanları vatandaşlık programına dahil edebiliyor. 133 ülkede serbest dolaşım hakkı elde edebileceğiniz bir ayrıcalık sunan Saint Kitts ve Nevis vatandaşlığına ulaşmanız için 6 aylık bir süreç gerekli.

Dominika

Dominika, 100 dolar bağış ya da aynı tutarda gayrimenkul yatırımı kapsamında vatandaşlık sunan ülkeler arasında. Dominika vatandaşlığını almak için ihtiyacınız olan süre ise dört ay.

Saint Lucia

Saint Lucia vatandaşlık programına dahil olmak için, 100 bin dolar bağış ya da devlet tahvili alımı, gayrimenkul yatırımı gibi seçenekleri değerlendirmek elinizde.

Antigua & Barbuda

Antigua & Barbuda vatandaşlığı alarak, 131 ülkede serbest dolaşım hakkı elde etmek imkanına sahip olabilirsiniz. Dominika ve Saint Lucia’ya benzer şekilde minimum 100 bin dolarlık bağış ya da gayrimenkul yatırımı şartı söz konusudur.

Grenada

Grenada, minimum 200 bin dolarlık gayrimenkul yatırımı ya da bağış karşılığında, vatandaşlık programını teklif eden ülkeler arasındadır. 4 aylık prosedür sürecinin ardından, 120 ülkede serbest dolaşım hakkı elde edebilirsiniz.

Kıbrıs

Avrupa Birliği üyesi olan Kıbrıs’ta vatandaşlık hakkı elde etmek için minimum 2.5 milyon dolarlık bir banka mevduatı sunmalı ya da yatırımda bulunmalısınız. 157 ülkede serbest dolaşım hakkına sahip olabileceğiniz bu ayrıcalığa ulaşmak için gerekli süre ise yalnızca 3 aydır.

Malta

Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında yer alan Malta’dan vatandaşlık hakkı alabilmek için, 1.15 milyon Euro düzeyinde bir yatırımda bulunmanız gerekiyor. Gayrimenkul yatırımının yanı sıra devlet tahvili ya da bağış opsiyonu da sunulmuş durumda. Vatandaşlığa ulaşma süreci 12-16 ay arasında olmakla birlikte, prosedür işlemleri 2 ay sürmektedir.

İspanya

AB üyesi ülkelerden İspanya da, minimum 500 bin Euro’luk gayrimenkul yatırımı karşılığında sürekli oturum izni veren ülkeler arasında. Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden İspanya’da sürekli oturum izni aldıktan sonra vatandaşlığa ulaşma süresi ise 10 yıl. İspanya Golden Visa programı ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Yunanistan

Avrupa Birliği üyesi komşumuz Yunanistan da, ülkede gayrimenkul yatırımı yapanlara oturum izni vermektedir. Yunanistan’da oturum izni almak için minimum yatırım tutarı 250 bin Euro’dur. Yunanistan Golden Visa Programı ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

İngiltere

İngiltere vatandaşlığı, dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahip olma hakkı sunuyor. 177 ülkede serbest dolaşım hakkı elde edebileceğiniz İngiltere vatandaşlığı için İngiltere’nin sunduğu şart ise, minimum 2 milyon Sterlin’lik hisse ya da tahvil satın almanız. İngiltere yatırımcı vizesi konusunda detaylı bilgi ve danışmanlarımızdan destek almak için tıklayın.