Arama Sonuçları

Yeni Trend Avrupa Gayrimenkul Yatırımları: Sizi Hangi Avantajlar Bekliyor?

Posted by baris susar on Mart 15, 2018
| 0

Birçok yatırımcı için en güvenli liman, gayrimenkul yatırımıdır. Son dönemde ise, Türkiye’deki yatırımcıların yeni gözdesi, Avrupa gayrimenkul yatırımları desek, abartı olmaz. Evin satış değerine ve kira geliri üzerinden yatırım geri dönüş hızına bakan yatırımcılar için bazı Avrupa ülkelerinde ev sahibi olmak, oldukça mantıklı bir karar olabiliyor. Elbette ki sadece kira geliri değil, Avrupada oturum izni ve çifte vatandaşlığa giden bir süreç de söz konusu olabilmekte.

Avrupa gayrimenkul yatırımları, kira geliri açısından avantajlı mı?

Gayrimenkul yatırımlarını, kira çarpanı bazında incelersek ve geri dönüş hızına göre değerlendirirsek, yatırım adına mantıklı bir sonuç bulabiliriz. Türkiye’de satış fiyatı / kira geliri paritesini, yani kira çarpanını incelediğimizde ortalama 15 yıl gibi bir sonuç çıkıyor. 120-180 ay iyi bir yatırımı işaret ederken, ekonomik koşullar ve talep arz dengesinin etkileri ile kira çarpanı 240 aya da çıkabilmekte. Peki Avrupa ülkelerinde gayrimenkul yatırımlarının nasıl bir geri dönüşü söz konusu?

Avrupada kira çarpanı incelemesi: İspanya ve Yunanistan

İspanya’da ve Yunanistan örneklerinden yola çıkarak, Avrupada yapacağınız bir konut yatırımı ile, kira gelirinizi baz alarak yatırım geri dönüş hızınızı hesaplamaya çalışalım.

İspanya için konuşursak, Barcelona ve Madrid gibi büyük şehirlerde 200-300 bin Euro arasında konut satın alabilme imkanınız var. Kira gelirleri ise, 200 bin Euro’luk bir ev için, ortalama 1200 Euro. Yani 170 aylık bir kira çarpanı söz konusu. Kârlı bir yatırım olduğu söylenebilir.

Yunanistan ise, etkileri hala atlatılamayan ekonomik krizden ötürü, gayrimenkul fiyatlarının daha düşük olduğu bir ülke. Ülkenin başkenti Atina’da yeni bir daireyi 100 bin Euro – 150 bin Euro aralığında satın alma şansınız var. 100 bin Euro’luk bir dairenin kira geliri ortalama 450 Euro olmakla birlikte, kira çarpanı 200 ayın üzerinde çıkmaktadır.

Dünyanın turizmle özdeşleşmiş bu cennet ülkesinde yaşama ve çalışma hakkı elde etmek ise, tarifsiz bir avantaj.

Avrupa gayrimenkul yatırımının bilinmeyen bir avantajı: Oturma hakkı ve vatandaşlık

Kira gelirleri ve konutların değerlenme hızını bir kenara bırakıp, Avrupada gayrimenkul yatırımı yapmanın alternatif, ancak çok önemli diğer bir faydasına gelirsek, Golden Visa programı kapsamında bazı ülkeler, size oturma izni ve ilerleyen süreçte çalışma izni ve vatandaşlık sunabilmekteler.

Avrupa Birliği Pasaportu’na sahip olmak ve dünyanın kültürel ve sosyal haklar anlamında öne çıkmış bir kıtasında yaşam hakkı, birçok insanın sahip olduğu bir ideal. Portekiz, İspanya, Yunanistan gibi AB ülkelerinde konut satın alarak, siz de süresiz oturum izni ve Avrupa içinde serbest dolaşım hakkı elde edebilirsiniz. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için, danışmanlarımızla hemen iletişime geçin.