Mülk Arama

€ 0 to € 10.000.000

We found 0 results. Do you want to load the results now ?
Mülk Arama

€ 0 to € 10.000.000

we found 0 results
Arama Sonuçları

Yunanistan emlak piyasası Yabancı yatırımcılar sayesinde istikrarını sürdürüyor

Avrupa ülkeleri Golden Visa ile yabancı yatırımcı çekmek için birbirleriyle rekabet her geçen gün hızlanıyor. Emlak piyasasındaki durgunluğa rağmen Yunanistan’a ilgi eskiye göre hızlanmış görünüyor. Yunanistan’da yıllardır süren düşük gayrimenkul fiyatlarının artık en düşük seviyeye ulaştığı görülüyor. Ekonomik kriz ortamında kurtulmak için uygulamaya konulan Altın Vize programı yatırımcıları çekmek ve gayrimenkul piyasasını haraketlendirmek için iyi bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Ortak görüş Yunanistan’daki mülklerin Altın Vize programı sayesinde tekrar talep görmeye başladığı yolunda.

Yunanistan Golden Visa programı ilk oluşturulduğu yıllarda çok hızlı bir başlangıç yapmamasına rağmen Türk yatırımcılarında katkılarıyla tüm dünyadan yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. 2013 yılında oluşturulan programa toplamda 1,5 milyar Euro yatırım gerçekleşti. 2017 yılında da yatırımların en yüksek seviyesine ulaştığını görüyoruz.

Yunanistan’da artışın nedeni Türkler

Diğer ülklere göre dezavantajlı bir Altın Vize programına sahip olmasına rağmen, Yunan emlak piyasasının canlanmasını sağlayanlar Türk yatırımcılar oldu. Türkiye’ye olan mesafesi ve kısa vadede kalıcı oturum edinmeyi düşünmeyenler, Yunanistan’da yatırım yapıyorlar. Bu durum, Yunanistan’ın emlak piyasasını canlandırmaya yetiyor ve artıyor bile.

Ekim 2017 itibariyle Altın Vize kapsamında kadar toplam 2 binden fazla yatırımcı oturum sahibi oldu. Bu sayı Ekim 2016 ile karşılaştırıldığında bazda yüzde 50 artış anlamına geliyor.  Yunanistan verilen toplam oturum sayısına bakıldığında Portekiz ve İspanya’nın ardından üçüncü sırada bulunuyor.

Yunanistan Golden Visa Başvuru Koşulları:

Başvuru sahibi, Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkenin vatandaşı olmalıdır.

Başvuru sahibinin Yunanistan’da en az 250.000 EURO değerinde gayrimenkul satın alması gerekmektedir. Belirtilen gayrimenkul tutarının tamamı satış sözleşmesinin imzalanmasının ardından ödenmelidir. Mortgage veya kredi ile yatırım yapmak mümkün değildir.

Başvuru koşulu olan en az 250.000 EURO değerinde gayrimenkul yatırımı, tek bir gayrimenkule yapılmak zorunda değildir. Birden fazla gayrimenkul satın alınması durumunda, bu gayrimenkullerin toplam tutarının 250,000 EURO olması koşulu aranmaktadır.

Başvuru sahibinin geçerli bir sağlık sigortası olmalıdır. Eğer yok ise, başvuru öncesinde firmamız tarafımızdan gerekli sigorta işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Başvuru sahibinin adli sicil kaydı bulunmamalıdır.

 

Yunanistan Golden Visa Hakkında

Unutulmaması Gerekenler!

  • Yatırımcı sadece oturma iznine hak kazanır, çalışma iznine sahip olamaz.
  • Vatandaşlık başvurusu oldukça zordur. 7 yıl boyunca sürekli ikamet etme koşulu aranır ve bu sürenin sonunda vatandaşlık başvurusuna hak kazanılır. 7 yıl boyunca sürekli ikamet zorunluluğu, her yılın en az 183 gününü Yunanistan’da geçirmeniz gerektiği anlamına gelir.
  • Alım – satım vergileri, göreceli olarak diğer Avrupa ülkelerine göre daha yüksektir.
  • Uzatım aşamasında 21 yaşını dolduran çocuklar veya kendi bağımsız yaşamlarını kuran aile bireyleri programdan yararlanmaya devam edemez.

 Elde edeceğiniz haklar! 

  • Yunanistan ve diğer tüm Schengen ülkelerine vizesiz giriş yapma hakkı
  • Gayrimenkul yatırımı ile hızlıca oturum hakkı kazanımı
  • Yatırımcı ile birlikte eşinin ve 21 yaşın altındaki diğer aile fertlerinin de programa dahil olma hakkı
  • Yunanistan’da ikamet etme zorunluluğu olmadan, kalıcı oturma izni kazanma hakkı
  • 7 yıl sürekli ikamet edilir ise, Yunanistan vatandaşlığıma başvuru hakkı
  • Oturum hakkı kazandıktan sonra gayrimenkulünüzü kiraya verme hakkı

Detaylı bilgi için danışmanlarımız ile iletişime geçin.